Práce pro RE/MAX

731 618 492 
napište nám

remax_ham-1.svg
Práce pro RE/MAX
icon-search-gray.svg

×

mezera_1.png

4 RADY, NA CO SI DÁT POZOR PŘI VYŘIZOVÁNÍ HYPOTÉKY

Máte vyhlídnuté nové bydlení a potřebujete vyřešit hypoteční úvěr? Banky se vzájemně předhání v lákání nových klientů, takže můžete narazit na různé kličky a lákavé formulace, kvůli kterým úvěr vypadá mnohem výhodnější v porovnání se skutečností. Na co si dát pozor a jak si sjednat skutečně výhodnou hypotéku?

Chtějte přesnou kalkulaci
V případě nezávazných nabídek, které získáte na online hypoteční kalkulačce nebo i při návštěvě pobočky, většinou uvidíte ta nejlepší možná čísla a aktuálně nabízenou nejnižší úrokovou sazbu. V praxi však určitě není tak jednoduché dosáhnout takových modelových hodnot a roli hraje mnoho proměnných. Pokud jste bonitní klienti s velkými příjmy a nepotřebujete půjčit 80 až 90 % hodnoty nemovitosti, většinou nebude problém dosáhnout na zajímavá čísla. V opačném případě se však může objevit mnoho nedostatků, kvůli kterým bude půjčka vycházet dražší. Při kalkulaci se vždy snažte pracovat s aktuálními příjmy a předpokládanou hodnotou nemovitosti.

Sledujte RPSN
Pro zohlednění, jestli bude daná hypotéka opravdu výhodná nekoukejte pouze na samotný úrok. Směrodatným údajem je spíše RPSN, což je zkratka pro roční procentuální sazbu nákladů. Jde tak o součet úroků se všemi dalšími poplatky, které zaplatíte jednorázově nebo na pravidelné měsíční bázi. Porovnání jednotlivých nabídek od různých bank podle RPSN je tak výrazně přesnější a může opravdu napovědět, kde hypotéka vyjde nejlevněji.

Záleží na vlastních zdrojích a ohodnocení nemovitosti
Při posuzování žádosti o hypoteční úvěr záleží na tom, kolik vlastních financí do pořízení nemovitosti vložíte. Pokud se totiž budete snažit dosáhnout na maximální možnou hypotéku v hodnotě 80 až 90 % ceny nemovitosti, může se stát, že bankovní odhad bude nižší. A v tom případě musíte sehnat chybějící finance jiným způsobem, což opět znamená zdražení půjčky. Nepříjemné na tom je to, že odhad se dozvíte až v rámci víceméně závazné žádosti a po podpisu rezervační smlouvy na nemovitost.

Pozor na nutnost sjednat doplňkové služby
V případě lákavých slevových akcí je často podmínkou pro výhodnější úrokovou sazbu nutnost sjednat ještě další produkt u stejné společnosti. Typicky jde například o pojištění, nový bankovní účet a podobně. Většinou tyto služby nejsou bezplatné a mohou znamenat další měsíční náklady k již sjednané pravidelné splátce hypotéky. Ve výsledku tak může takový úvěr vycházet méně výhodně v porovnání s jinou nabídkou, kde je o desetinku větší úrok.