Práce pro RE/MAX

731 618 492 
napište nám

remax_ham-1.svg
Práce pro RE/MAX
icon-search-gray.svg

×

mezera_1.png

5 předpovědí realitního trhu pro rok 2023

Dali jste si předsevzetí, že konečně přestanete šetřit a začnete investovat? Nebo už máte nějaké investice a přemýšlíte, co Vás letos v světě investic čeká?

Je třeba sledovat různé zprávy a předpovědi investorů pro rok 2023. Níže jsme pro Vás připravili 5 bodů, které se mohou v roce 2023 odehrát na realitním poli.

1. "Normalizace" sazeb hypoték

Průměrná hypoteční sazba s fixací na 30 let je mezi 5,5 - 6 % proti 2,34 - 3 % na počátku roku 2022.

Za poslední roky se u nás sazby propadly na historické minimum. Spousta lidí využila této úžasné nabídky.  Začali se stavbou vlastních domů, rekonstrukcí nebo refinancováním. To se ale změnilo v roce 2022, kdy odporníci předpovídali, že v roce 2023 se sazby hypoték vyšplhají i k 7%

Během několika poslední měsíců se sazby za hypotéky dostaly tam, kde byly na prahu nového milénia.

2. Pokračuje tzv. bytová krize

Rozrůstá se kolem Vás rezidenční zástavba? Asi moc ne. (vyjma Prahy). Nedostatek výstavby nového bydlení může mít kořeny v tzv. Velké recesi. Ta vypukla v roce 2007 po prasknutím realitní bubliny v USA. Stavební společnosti si na velmi nízký úrok půjčovaly peníze, které nebyly po vypuknutí hypoteční krize schopny splácet. Došlo k jejich krachu. Později se přeživší stavení společnosti soustředili spíše na výstavbu bydlení pro vyšší třídu, protože marže z takové výstavby je zajímavější.

Mileniálové a další kupující, kteří chtějí koupit své první bydlení vyřazeni. Jednoduše řečeno, není dostatek nových možností bydlení a to pak vede k nárůstu nákládů na bydlení.

Dalšími důvodem je dopad pandemie C19 a ekonomická nejistota v důsledku války na Ukrajině, kdy je třeba počítat s nově příchozími rodinami, které zde budou chtít pravděpodobně zapustit kořeny. Už teď je jasné, že ukrajinské domácnosti bude nutné rozprostřít po celém Česku. Zdravotnický a vzdělávací systém má jen určitou kapacitu. Zaměstnavatelé sídlí také po celé republice. A přestože největší města v Česku by s trochou snahy asi poskytla dostatečný počet lůžek pro dlouhodobé bydlení, infrastruktura města takový počet lidí prostě nemá šanci pojmout. Kupní síla uprchlických rodin je navíc nižší než v případě srovnatelných českých. Jakmile budou muset fungovat na realitním trhu bez solidární výpomoci, velká města pro ně budou drahá. Jenže dvacet nových rodin v maloměstě může prostě znamenat, že se na dlouho vyčerpá veškerý jeho nájemní fond.

3. Předměstí velkých měst získávají na oblibě

S rostoucími cenami bydlení ve velkých městech muselo mnoho lidí učinit rozhodnutí a přetěhovat se na předměstí. Takové bydlení si již mohou dovolit i zmínění mileniálové. V době pandemie koronaviru přesla spousta velkých firem na homeoffice. Zjistilo se, že tento model práce často vyhovuje oběma stranám a tak v něm pokračují i po skončení pandemie C19. Lidé tak nemusí nutně bydlet ve velkém městě, kde sídlí jejich zaměstanavatel a mohou si tak zvolit bydlení v menších a cenově dostupnějších městech a obcích.

4. Fantastický trh pro investory

Kde budou tedy bydlet všichni ti, kteří si kvůli vysokým cenám bydlení ale pomalu rostoucím příjmům nemohou dovolit vlastní bydlení? Samozřejmě v nájmech. To je dobrá zpráva pro pronajímatele, protože se nemusí obávat, že jejich investice zůstanou prázdné.

V důsledku vyšší poptávky po nájemním bydlení, ceny nájmů po celé zemi rostou. K rostoucím cenám přispěla i vysoká inflace.  Podle Českého statistického úřadu průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. 

5. Rekonstrukce a vybavení přiláká nájemníky

Jedním ze způsobů, jak přilákat dobré nájmeníky a možnost říci si o lepší nájemné je upgradovat nemovitost. Např. bezklíčové zámky, zvonkové kamery, chytré termostaty, hlídané parkoviště,... Zkrátka investice do modernizace bytu k pronájmu se vyplatí.