Ceny bytů nadále porostou

Vlastní bydlení se mnoha lidem vzdaluje. Ceny rezidenčních nemovitostí totiž dále trhají rekordy, napříč regiony. Poslední dva roky přímo raketově. Nejpomaleji rostoucím regionem je pak Praha.

Ceny nemovitostí jsou hnané výš stále vysokou poptávkou. V loňském roce se uvádělo, že na standardní dvoupokojový byt se u nás vydělává 11 let, letos to je skoro 12,5 roku průměrného příjmu.

Ceny rostou hlavně v regionech

Průměrná realizovaná cena bytů bude ve třetím čtvrtletí letošního roku v ČR (bez Prahy) překračovat 50 000 korun za čtvereční metr bytové plochy. To je nárůst skoro o 40 % v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2020, tzn. z doby před začátkem omezení způsobeného pandemií, kdy byla průměrná realizovaná cena necelých 36 000 korun za m2.

Všechny regiony i města se chovají velmi podobně a prakticky ve všech pokračuje růstový trend. V Brně se průměrná cena bytu dostává aktuálně nad 85 tisíc korun za m2.
V Kladně, Kolíně a Plzni poprvé v historii překročila hranici 60 tisíc korun za m2. K výraznému růstu dochází také například v Ústeckém kraji. Zde stoupla meziročně cena za m2 o 10 000,- Kč, na částku cca 34 000,- Kč/ m2. 

Praha roste nejpomaleji

Ceny bytů v Praze rostou nepřetržitě již řadu let. Není tomu jinak ani v roce 2021. Průměrná cena bytu v cihlovém domě se ocitla na novém historickém maximu 110 000 korun za m2. Byty v panelových domech se cenově dostaly na 90 000 korun za m2.