Chaty, chalupy a zahrádky

Milujeme chataření

Jsme národem chatařů, chalupářů a zahrádkářů a v pod vlivem událostí v uplynulých měsících se poptávka po rekreačních nemovitostech výrazně zvýšila. Pandemie COVID 19 a její důsledky omezení cestování, vyvolali v lidech potřebu vyřešit rekreaci a relax "náhradním způsobem".

Podle posledních průzkumů zhruba 36 % českých občanů vlastní nějaký rekreační objekt . Po Švédsku jsme v Evropě druhou zemí s největším počtem chat a chalup na obyvatele.

Jaký je rozdíl mezi chatou a chalupou?

Chata se stavěla přímo pro účely rekreace. Spoustu chat tak najdete v osadách nebo zahrádkářských koloniích, kde často není přívod k elektřině či veřejnému vodovodu. Jsou vhodné spíše k letním pobytům.

Chalupa dříve sloužila jako objekt k trvalému bydlení – většinou šlo o původní hospodářská stavení. Na rozdíl od chat, lze chalupy snadno upravit k pohodlnému celoročnímu užívání. To také nahrává trendům posledních let, kdy si lidé pořizují si chalupy k trvalému bydlení. 

Koupě rekreačního objektu může být ale problém, pokud nemáte dostatečnou hotovost. Banky většinou na nemovitosti určené k rekreaci nepůjčují a tak musíte koupi financovat z vlastních úspor, nebo dát do zástavy jinou nemovitost. 

Jak vybírat chatu, chalupu nebo zahrádku?

V první řadě asi zvažte dojezdovou vzdálenost. Promyslete si, jak často chcete na chatu jezdit a zda je v dojezdové vzdálenosti při nenadálé události. 

Věnujte pozornost technickému stavu objektu, tzn. stavu střechy, podlah, vlhkosti objektu, napojení na energie atd.

Dobře si prohlédněte okolí. Zda je v dosahu to, co hledáte. Někto chce rybařit, pak by měl být nablízku rybník, milovníci kol zase uvítají cyklostezky. A příjemná bude i nějaká menší prodejna základních potravin a drogerie v dosahu nemovitosti.

Velmi důležitá je také dostupnost k nemovitosti, tedy je li k ní příjezdová cesta. Zaparkovat u chaty nebo chalupy oceníte např. při napadaném sněhu, nebo rekonstrukci objektu.

V neposlední řadě, může být rekreační nemovitost vaší investicí. V době, kdy ji nebude sami obývat vám může generovat zisk z pronájmu.