+420 731 618 492

731 618 492 
napište nám

remax_ham-1.svg
Zavolejte nám
icon-search-gray.svg

×

mezera_1.png

Co má vliv na cenu nemovitostí?

Co vlastně ovlivňuje cenu nemovitosti?
Faktorů, které ovlivňují cenu vaší nemovitosti je hned několik, samozřejmě je to trh s nemovitostmi, ale pak jsou to ty, které se týkají přímo vaší reality samotné. Jak jinak si vysvětlit, že ceny za srovnatelné nemovitosti se liší v řádech statisíců i milionů napříč celou Českou republikou. Asi i lidem, kteří se nezajímají o nemovitosti dojde, že pokud máme dva stejně velké byty, třeba i v jednom domě, jeden sklepní s okny na sever, a druhý ve třetím patře s okny na západ, bude jejich prodejní cena jiná, a to je teprve začátek. Vždy samozřejmě záleží na preferencích kupujícího, přesto lze vysledovat určité zákonitosti. Udělali jsme pro vás přehled, z našeho pohledu, sedmi nejdůležitějších ukazatelů.

 

LOKALITA
Nejdůležitější na seznamu je samozřejmě místo, kde se daná nemovitost nachází. Když porovnáte naprosto nezařízený byt v centru Prahy, bude mít vyšší tržní cenu, než plně vybavený, i třeba o trochu větší byt, v jakémkoli jiném městě.

S tím se pojí i další bod a sice výhled, i když jedeme jen na dovolenou, chceme výhled na moře. A to jsme v daném pokoji týden, maximálně čtrnáct dní. Stejně tak lidi uvažují i při koupi realit. Za výhled si zkrátka sáhneme hlouběji do kapsy, každý radši kouká na centrum města nebo zeleň, než třeba na rušnou ulici.

Stejný vliv má i budoucí potenciál, který je s nemovitostí spojen. Pokud se poblíž bytu staví obchvat nebo naopak park, určitě to bude mít na cenu nemovitosti vliv.

Zároveň dostupnost hromadné dopravy, je velkou devízou. Pokud je byt v centru u autobusové zastávky, bude mít větší hodnotu, než ten, který tento bonus nemá. Blízkost hromadné dopravy je opravdu velkou výhodou, protože každý čas od času potřebuje cestovat jinak, než vlastním automobilem, obzvlášť pokud plánuje děti.

 

VELIKOST
Za větší byt se logicky inkasuje více peněz, ale rozhodně zde neplatí přímá úměra. V přepočtu ceny za m2 se může na prodeji menšího bytu zinkasovat více peněz, než tomu bude u větší nemovitosti.

 

PODLAŽÍ
Byty ve zvýšeném přízemí se prodají za menší částku, než ty ve druhém a vyšším patře. Byty ve sklepě nebo v přízemí, kde je vidět až do ložnice, za ještě nižší částku.  Při prodeji oblíbených podkrovních bytů může být problém s tepelnou izolací. V případě, že je v pořádku, jsou to však velmi hodnotné byty. Nejsou zde sousedi, krásný výhled je zaručen, problém pro kupující může nastat pouze při poruše výtahů.

 

ORIENTACE OKEN
Více světových stran se rovná vyšší prodejní ceně bytů. Orientace na sever zajistí klidnější léto (chlad), orientace na jih zase klidnější zimu(netřeba tolik vytápět). Záleží na preferenci kupujících.

Rovněž dostatek denního světla je důležitý faktor při prodeji bytu.

 

DISPOZICE BYTU A JEHO STAV
Samostatné neprůchodné pokoje jsou samozřejmě lepší, než ty průchozí. Naopak třeba kuchyně dnes lidi preferují propojené s jídelním koutem a obývacím pokojem, hledají vzdušnější a větší prostory.

Logicky tržní cena zrekonstruovaného bytu ve zrekonstruovaném domě, či v novostavbě bude  vyšší, než těch nezrekonstruovaných.

Zároveň menší domy s méně bytovými jednotkami, bývají oblíbenější, než velké bytové komplexy.

 

BALKÓN, GARAŽ A SKLEP
Přidané prostory v podobě balkónu, kde můžete například sušit prádlo. Úložný prostor v podobě sklepu. Nebo parkovací stání či garáž na auto jsou neoddiskutovatelné plusy, které vystřelí cenu nemovitosti o něco výš.

 

TRH REALIT
Věc, kterou nelze ovlivnit, ale bude mít vliv na výši prodeje nemovitosti je trh s realitami. To, jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí, zda porostou nebo klesnou. Pokud se rozhodnete prodat svou nemovitost, zajímejte se o hospodářskou situaci země, výši úrokových sazeb, akumulaci poptávky, bytové výstavby i třeba světové trendy. Zvažte, zda se vám v tuto dobu opravdu vyplatí nemovitost prodat, a pokud nejsou vyhlídky příznivé, a vy nepotřebujete nutně nemovitost prodávat, odložte to na později.