Co může přinést rok 2022 v realitách

Realitní trh v roce 2022? Zpomalí, pokles cen ale nečekejte

Rok 2021 se na realitním trhu nesl ve světle rekordů. Zatímco například nabídka volných a dostupných bytů v Praze byla vůbec nejnižší v moderní historii, ceny bytů nikdy nebyly vyšší. A rekordní zájem byl také o hypotéky.

Letos můžeme u některých trendů očekávat pokračování, někde se ale vývoj zlomí. Třeba hypotéky už tolik nepotáhnou, především kvůli krokům centrální banky. Úrokové sazby rostou, zatímco platy zaměstnanců zůstávají prozatím stejné.

Ceny nemovitostí

V minulém roce jsme zažili nebývalý růst cen nemovitosí. Trend růstu bude přetrvávat pravděpodobně dál, nebude tak prudký, jak minulý rok. Kvůli opatřením ČNB a dražším úvěrům na bydlení bude klesat počet zájemců o koupi nemovitosti. Očekává se proto, že cenový růst zpomalí a se sníženou poptávkou se postupně prodlouží doba prodeje nemovitosti.

Růst budou i ceny novostaveb. Takže cenové nůžky mezi novou výstavbou a second handem se po mnoha letech začnou namísto přivírání naopak rozevírat.

Ceny stavebních pozemků rostly v posledních letech opravdu dynamicky, a to především díky vzrůstající cenové hladině bytů a omezené rezidenční výstavbě ve velkých českých městech. Můžeme očekávat, že trend růstu cen pozemků bude pokračovat i v letošním roce.

Také růst cen pozemků by však letos mohl být znatelně nižší než vloni. Kombinace vysoké inflace a růstu sazeb hypoték už totiž neumožní mnoha zájemcům takto drahé pozemky pořídit.

Stále také platí, že české pozemky, ať už zemědělské, nebo stavební, patří v Evropské unii k těm nejlevnějším. U stavebních pozemků bude hrát důležitou roli zasíťování. Stále více obcí nemá kapacitu inženýrských sítí a zajistit si třeba novou kanalizační přípojku znamená běh na dlouhou trať. Pozemky připravené na stavbu se tedy budou prodávat výrazně dráž než v minulých letech.

Hypotéky

Hypoteční trh vloni lámal rekordy. Objem poskytnutých hypoték se zvýšil o přibližně 75 %. Zájem, poháněný nízkými úrkovými sazbami, obavou z rostoucí inflace a zdrařování byl největší od roku 2016. 

S koncem roku však přišly také zásahy České národní banky proti inflaci, která postupně nastavila základní úrokovou sazbu na 3,75 procenta s vidinou dalšího možného navýšení. Úrokové sazby u bank proto letos porostou nahoru a podle analytiků se budou pohybovat kolem 5 - 6 %.

I když nebudou hypotéky tak drahé, jako tomu bylo v minulosti, zájem o ně ztratí především střední třída, která si je nebude moci už téměř vůbec dovolit.

Nájmy

Ochlazení zájmu o hypotéky a také nadále rostoucí ceny bytů povedou letos i k tomu, že stále více lidí bude sahat po nájemním bydlení.  Předpokládá se, že v roce 2022 zamíří do nájmů rekordní množství lidí, přičemž už na konci roku byla poptávka na dvojnásobku běžných hodnot.

To může vytvořit tlak na růst cen nájemního bydlení, který může  gradovat letos v druhém pololetí. 

I do nájemního trhu v posledních dvou letech promluvil covid. Patrné to bylo především v Praze, kde nájmy postupně zlevňovaly, aby se v druhé polovině loňského roku začaly vracet zpět do předpandemických čísel.


 


Umíme Vám vypočítat tržní cenu Vaší nemovitosti. Pokud Vás zajímá, jakou hodnotu má nyní a jakou měla před rokem, můžete nás kontaktovat ZDE. Podaná informace Vás k ničemu nezavazuje.