+420 731 618 492

731 618 492 
napište nám

remax_ham-1.svg
Zavolejte nám
icon-search-gray.svg

×

mezera_1.png

Daň z nemovitosti

Pokud vlastníte nemovitost, jste povinni každý rok do konce května zaplatit daň z nemovitostí. Jak si placení daně můžete usnadnit?

Splatnost daně z nemovitých věcí

Splatnost daně s řídí ustanovením § 15 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů.

Daň z nemovitých věcí je splatná:

u poplatníků daně provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. srpna a do 30. listopadu zdaňovacího období,
u ostatních poplatníků daně ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. května a do 30. listopadu zdaňovacího období.
Nepřesáhne-li roční daň z nemovitých věcí částku 5000 Kč, je splatná najednou, a to nejpozději do 31. května zdaňovacího období. Ke stejnému datu lze daň z nemovitých věcí zaplatit najednou i při vyšší částce.

Pokud nechcete každý rok myslet na placení daně z nemovitostí, můžete placení zautomatizovat.

1. Platba přes SIPO

Daň z nemovitostí můžete platit prostřednictvím SIPO (soustředěné inkasní platby obyvatelstva). V takovém případě musíte svému Finančnímu úřadu odevzdat oznámení o placení daně z nemovitostí prostřednictvím SIPO spolu se spojovacím číslem SIPO. Více informací najdete na webu Finanční správy.

2. Trvalé platby

Druhou nejpohodlnější variantou je sjednat si trvalou platbu u své banky se splatností každoročně ke konci května a máte po starostech.

Samozřejmě můžete každý rok vytvářet individuální platební příkazy nebo dokonce chodit na poštu a platit prostřednictvím poštovní poukázky typu A, ale tento způsob platby je zbytečně drahý, a navíc ztrácíte čas chozením na poštu. Poslední dvě varianty vám proto nedoporučuji.

Bankovní účty finančních úřadů
Čísla účtů najdete na stránkách Finanční správy.

Předčíslí bankovních účtů pro daň z nemovitostí účtu je 7755. Tabulku všech předčíslí si můžete stáhnout na portálu Finanční správy.

Kód banky je 0710 (ČNB). Jako variabilní symbol použijte vaše rodné číslo.