+420 731 618 492

731 618 492 
napište nám

remax_ham-1.svg
Zavolejte nám
icon-search-gray.svg

×

faktury.jpeg

Daňový doklad za provedené služby

Každý se ve svém životě při nákupu zboží, nebo při poptávání po službách setkal s tím, že mu prodejce, či poskytovatel služby nabídl, že pokud nebude zákazník vyžadovat doklad na prodané zboží, nebo provedenou službu, dostane slevu.

Nejinak je tomu bohužel i v oblasti poskytování realitních služeb. Běžnou praxí malých realitních kanceláří a jednotlivých realtiních makléřů je, že provede službu, na kterou ale nevystaví klientovi daňový doklad.

Argumentuje tím, že klient bude mít službu levnější např. o DPH apod. Z takové práce pak ale neodvání ani jiné daně, třeba daň z příjmu. Výsledkem bývá, že jediný, kdo ušetří je realitní makléř / realitní kancelář. 

Tyto nekalé praktiky slouží takovým makléřům či kancelářím pouze k získání zakázky, rozhodně ne proto, aby byl klient spokojen a ušetřil na službách / produktu.

Ve vlastním zájmu by každý měl vždy vyžadovat doklad na to, za co zaplatí. Zde je pár důvodů, proč chtít potvrzení o úhradě provize:

Vyžadování daňového dokladu za provedené služby je důležitým krokem, kterým zajišťujete ochranu před nekalými praktikami a zároveň se zavazujete ke zlepšení fungování státního rozpočtu.

Daňový doklad jako důkaz o provedených službách

Jeden z hlavních důvodů, proč byste měli požadovat daňový doklad za provedené služby, je fakt, že takový doklad slouží jako důkaz o provedení a zaplacení dané služby. Pokud Vám totiž někdo nabízí služby, je vhodné si nechat vystavit daňový doklad s uvedením názvu a rozsahu služby, částky a další podrobnosti. Tím získáte jasný důkaz o tom, že daná služba byla skutečně provedena, a můžete se tak vyhnout nepříjemnostem spojeným s neplněním smlouvy.

Daňový doklad jako záruka kvality služeb

Další důvod, proč vyžadovat daňový doklad, je zajištění kvality poskytovaných služeb. Pokud totiž firma vystavuje daňové doklady, znamená to, že splňuje všechny potřebné požadavky na účetní evidenci a vedení podnikání. To může být pro Vás jako pro zákazníka důležitým signálem, že tato firma je seriózní a důvěryhodná.

Daňový doklad jako základ pro daňové přiznání

Faktura slouží jako podklad pro daňové přiznání a to je dalším důležitým důvodem, proč ji vyžadovat. Pokud klient podává daňové přiznání, může faktura sloužit jako důkaz o výdajích a snížit tak jeho daňovou povinnost. Pokud by klient neměl fakturu, nebyl by schopen toto prokázat a nemohl by náklad odečíst ze svých daní.

Faktura za provizi pro realitního makléře / realitní kancelář vám může pomoci při soudních sporech

Faktura za provizi za realitní služby může sloužit jako důkaz při soudních sporech. Faktura obsahuje údaje o provedené transakci, včetně popisu poskytnutých služeb, výše provize, data uzavření smlouvy atd. Tyto údaje mohou být důležité v případě sporů o platbu nebo o podmínky smlouvy o realitních službách.

Pokud by klient nevyžadoval fakturu od realitního makléře a došlo by k nějakému sporu, mohl by mít problém dokázat, že vůbec nějaké platby provedl, jaké služby mu byly poskytnuty a v jaké výši. V takovém případě by se mohl dostat do nevýhodné pozice při jednáních o náhradě škody nebo o vypořádání smluvních podmínek.


Je tedy doporučené, aby klienti vždy vyžadovali fakturu za provedené realitní služby a pečlivě si ji uschovali pro případné soudní spory nebo pro potřeby účetnictví .

Nenechte se ošálit laciným trikem o úspoře!