Dobré bydlení podle krajů

V jakém kraji v ČR je nejlepší životní úroveň a nejlepší podmínky k bydlení

 Stát ležící v srdci Evropy, ve kterém žije 10,6 milionů obyvatel ve 14 krajích. Česká republika si dlouhodobě drží velmi dobré místo ve světovém hodnocení kvality života. Loni skončila dokonce na neuvěřitelném 24. místě na světě. Hodnocena jsou například lidská práva jednotlivce, schopnost najit přístřeší, výše vzdělání, úroveň životního prostředí nebo možný přístup k informacím.

Nyní se pojďme podívat, který kraj České republiky je tím nejoblíbenějším. Pokud chceme hodnotit jednotlivá místa, je potřeba určit si, jaká kritéria budeme hodnotit. Každé místo naší republiky má své kouzlo a záleží na tom, co přesně hledáte. Je pro vás při hodnocení důležité historické centrum, krásná příroda, vinařké oblasti nebo království průmyslu? Pro každého jsou priority jinde a mnoho z nás zůstává v místě, kde se narodili a mají své přátelé a rodinu. Jiní se stěhují za lepší prací nebo hledají výhodnější bydlení. Pro každého je důležité něco jiného, zkusme si proto definovat jednotlivá kritéria a následně vyhodnotit, jak si v nich jednotlivé kraje stojí.

Mezi hlavní složky, na které se budeme zaměřovat, je kvalita zdraví, což zahrnuje jak dostupnost zdravotní péče, tak třeba zdravé životní prostředí k žití. Dalším bodem je kvalita zázemí, pod což řadíme možnosti kvalitního vzdělání, najití odpovídající práce, dostatečně finančně ohodnocené a koupě výhodného bydlení. Posledním pilířem je pak místní folklór, to znamená povaha lidí a existence dostatečného kulturního a společenského vyžití.

I když se žebříčky každý rok mění a například v roce 2018 byl v jedné z anket nejlépe hodnocen Královéhradecký kraj, kde obyvatelé vysoce nadprůměrně hodnitili pracovní podmínky, odpovídající platy a nízkou nezaměstnanost. Kladně hodnotili i dostatečnou zdravotní péči a výhodu kvalitního školství. V Královéhradeckém kraji se rovněž pořádá v porovnání s ostatními kraji mnohem více kulturních akcí.

Už v roce 2019 brala pomyslné zlato Praha díky kvalitní infrastruktuře, dostupnosti lékařské péče, nejlepších výsledků ve školství, nadprůměrnými mzdami a bezkonkurenčního pracovního trhu. Praha se drží dlouhodobě na prvních příčkách pomyslného žebříčku společně se Středočeským krajem, Jihomoravským krajem a Pardubickým. Naopak na druhé straně škály bychom našli Moravskoslezský kraj, Ústecký, a Karlovarský kraj, kde žije hodně lidí s finančními problémy, s menším množstvím výběru pracovních příležitostí a ve vysoce znečištěném životním prostředí.

Kde se nám tedy bude líbit? Hodně lidí volí výhody, které určitý kraj přináší a v něm hledají města, která mohou tyto pozitiva doladit a odsunout určité nevýhody, které by jinak vnímali. S trendem posledních let, který jednoznačně žene ceny domů a bytů nahoru, lidé zvažují mnohem důkladněji, kde by mohli zakořenit. Menší byty nebo vzdálenější lokality na koupi pozemku a stavbu domu pomohou dosáhnout na osobní vlastnictví nemovitosti. Poměr cena výkon je zásadní při hledání dané lokality. Důležité jsou nízké náklady na živobytí, dostatečný výběr z pracovních nabídek a celková kvalita života.

Podle výzkumu Index kvality života 2019 Deloitte jsou na prvních příčkách Praha a Brno. Centra, která dokážou pokrýt všechny potřeby, které máme. Nachází se zde mnoho kvalitních škol, které mohou pomoci při výběru z nepřeberné škály pracovních příležitostí. Výborná infrastruktura, nízká nezaměstnanost, vysoké platy. Nejlepší zdravotní péče a kulturní vyžití. Bohužel náklady na život jsou mnohem větší než jinde, proto lidé volí okolní vesničky. První místo tak obsadily Středočeské Říčany, vysoko se umístily i Jihomoravské Hustopeče, Židlochovice nebo opět Středočeské Černosice.

Nejhorší místo k životu podle tohoto výzkumu obsadila Orlová, která leží v Moravskoslezském kraji. Město plné firem, které znečišťují životní prostředí a je zde i druhá nejvyšší nezaměstnanost v České republice.

Každý kraj je specifický a má své výhody i nevýhody, nicméně celá Česká republika je krásnou zemí, ve které se dobře žije. Proto při výběru určitě zvažte, co je pro vás důležité a na základě toho pak vyberte ideální místo.