Dopady koronavirové epidemie na realitní trh

Jaký vliv může mít současná situace na realitní trh?

To, že bude mít nynější nelehká situace vliv na světovou i českou ekonomiku můžeme pozorovat už nyní. Propady cen benzínu, stagnující ekonomika, uzavírání firem, problém živnostníků, zastavení průmyslové výroby. To jsou jen některé z následků, které přináší nastalá koronavirová epidemie, a kterými nás dennodenně zaplavují média.

Asi nemusíme mít věšteckou kouli, abychom si uvědomili, že taková krize bude mít dopad na všechny odvětví, realitní trh nevyjímaje. Je však velmi těžké předpovídat, jaký přesně bude ekonomický vývoj. Jaké důsledky, tedy můžeme teoreticky očekávat?

Jak začínají pracovat realitky?

Nouzový stav sebou nese zákaz vycházení mimo nejnutnější nákupy nebo do práce. S tím je spojený i zákaz bližšího kontaktu s lidmi, což je velké omezení pro ty, pro které je to dennodenní součást práce.  Nikdo neví, jak dlouho bude tato situace trvat, ovšem následky pociťujeme od prvního týdne. Pro realitní makléře to mimo jiné znamená poměrně inovativně měnit dosavadní zajeté způsoby práce. Není tak divu, že se v tomto kontaktním byznysu začínají objevovat například virtuální prohlídky bytů za použití videohovorů. Schůzky se tak odehrávají online a vyřizování podpisů se posunuje rovněž do elektronické podoby. To však přináší první problém, protože ne každý má elektronický podpis, což může logicky komplikovat situaci. Makléři pracují ve větší míře ze svých domovů, jenže vše dělat tímto způsobem nelze, a v tom případě, pak stojí práce. I když je tedy snaha ze strany realitních makléřů, vyjít tímto způsobem vstříc svým klientům, je mnoho lidí, kteří před uzavřením smlouvy, ať už o pronájmu či o koupi nemovitosti, prostě potřebují prostory reálně vidět. Nedokážou se uvázat k něčemu, pokud si reálně nemovitost neprohlédnou.

Stagnace realitního trhu

Chování lidí v krizovém režimu se logicky mění. Otázkou tak zůstává, zda v tuto chvíli vůbec řeší změnu bydlení, pokud to pro ně není vyloženě nutné. Nikdo neví, zda bude mít práci, kolik lidí o práci přijde, a proto se  málokdo rozhodne uvázat například k hypotéce. Pokud už se však rozhodnou k nákupu nemovitosti, lze očekávat zpomalení prodejů, které vyplývá právě z ochranných opatření. Poté co krize pomine, je však pravděpodobné, že nastane stejná situace, jako před krizí, čili hlad po bytech a domech.

Kdo pociťuje největší krizi?

Největší pokles zaznamenávají ti, co dělají krátkodobé pronájmy. Lidé nedojíždějí na pracovní schůzky ani za prací, zároveň necestují, takže tržby se výrazně snižují. To zřejmě potrvá po celou dobu krize.

Jaké jsou nyní možné vyhlídky?

Otázka, která nyní napadá nejednoho z těch, kteří zvažují nákup nemovitosti je, zda by mohlo dojít ke zlevnění realit. Čím větší krize bude, tím výrazněji klesne inflace. Lze tak očekávat recesi, nezájem o investice, vyšší nezaměstnanost, možná i pokles mezd. Trh by tak mohl jít dolů, a s poklesem ceny práce, klesne i cena zboží a služeb. Což by mohlo vést ke zlevnění hypoték. Pomocí logické úvahy tak dojdeme k závěru, že pokud se bude situace dále vyvíjet tímto způsobem, nebudou mít lidi prostředky na to, kupovat drahé domy a byty, na což bude trh reagovat jejich zlevněním.

Budou zlevňovat byty a domy?

Podle odborníků však toto očekávat nelze, naopak je to více než nepravděpodobné. Firmy totiž do stavby nemovitostí musely investovat velké částky a budou tak chtít své investice zpět, nemůžou si dovolit je prodávat levněji. Nebudou tak nejspíše ani zdražovat ani zlevňovat. Vše tak napovídá tomu, že se lidé začnou poohlížet opět po pronájmech, pokud si nebudou jisti svoji ekonomickou stabilitou. Což paradoxně možná povede k nárůstu cen dlouhodobých pronájmů.

Všechny články na téma PRODEJ NEMOVITOSTI- zde