Jak ovlivnila koronavirová krize rychlé ubytování typu Airbnb?

Jak ovlivnila koronavirová krize rychlé ubytování typu Airbnb?  

Koronavirová krize zasáhla dočista celý svět a všechny jednotlivé subjekty. Nyní si tak více, než kdy dříve uvědomuje, jak jsme na sobě všichni závislí. Jednotlivé firmy se tak často snaží alespoň zmírnit její dopady, které mohou být pro některé z nich likvidační. Jaké vyhlídky mají krátkodobá ubytování typu Airbnb? Nejsilnější základnou těchto ubytování, jsou turisté. Ti však mají hranice prozatím uzavřené. Navíc jsou to často turisté ze zemí, které patří do zemí hodně zasažených koronavirem, což by mohlo oddálit jejich opětovný příjezd.

Začátky

Na začátku koronavirové krize, kdy už bylo jasné, že nebude vše, tak jako dřív jsme mohli číst o tom, jak Airbnb nabízí byty záchranným složkám, které pomáhají zvládnout přicházející pandemii. Policisté, hasiči i záchranáři, kteří pracovali často daleko od svých domovů měli možnost využít jejich služeb zdarma. Bylo to krásné gesto, které mělo podpořit společného ducha a zároveň to byla i poměrně chytrá PR kampaň.

Jaké jsou vyhlídky?

Nyní podnikatelé, kteří se orientují na krátkodobé pronájmy, čelí vysokým ztrátám, které mnohdy mohou u větších agentur představovat i statisíce korun. Bohužel nikdo neví, kdy se naše hranice pro turisty doopravdy plně otevřou, a za jakých podmínek. A samozřejmě nevíme, ani to, jak to bude vypadat u ostatních států, a za jak dlouho se k nám turisté opět naučí cestovat. Jelikož mezi nejčastější návštěvníky a klienty Airbnb patří Němci, Španělé nebo Angličani, je otázkou, jak to v těchto státech silně zasažených koronavirem bude vůbec vypadat.

Vše souvisí se vším

Na turismus má samozřejmě vliv i to, jakým způsobem budou moci návštěvníci přicestovat. Může se totiž klidně stát, že i mnoho nízkonákladových aerolinek zkrachuje, a bude tak pro případné turisty problém sehnat levné letenky. Navíc v době, kdy mnoho lidí přichází o své zaměstnání, je dovolená a cestování tím posledním, na co šetří. Sdílená ekonomika, jak jsou tyto služby nazývány, tak mohou krachovat s vlastní ekonomikou každého z nás.

Vrátí se centra místním?

Mají tak jen dvě možnosti, buď nabízet pronájmy opravdu hodně pod cenou, nebo z krátkodobých pronájmů, udělat dlouhodobé. To může představovat výhodu pro lidi, kteří si v dnešní době nemohou dovolit platit hypotéku poté, co třeba ztratili práci. Zároveň tomu tleskají ostatní obyvatelé, kteří žijí v domech, kde jsou takové byty k pronájmu. Nemusí totiž nyní snášet častou fluktuaci cizích lidí a jejich možnou bezohlednost, na což si často stěžují.

Z pohledu bezpečnostního rizika a politiky

S ohledem na trasování lidí, řeší senát už teď, že zprostředkovatelé rychlého ubytování budou muset sdílet údaje o uzavřených smlouvách s úřady České republiky, Tato ubytování totiž doposud na rozdíl od provozovatelů hotelů či jiných ubytovacích zařízení neměla povinnost nahlašovat ubytované. To se nyní ukazuje jako možný bezpečnostní problém. A i když je nyní Česká republika bez zahraničních turistů, v budoucnu se sem vrátí a je potřeba být na to připraveni. Živnostenské úřady si tak budou moci vyžádat informace od ubytovatelů a ti zase povedou podrobné knihy o hostech. K tomu následně budou mít přístup, jak příslušníci policie, tak hygienické stanice.

Slovo na závěr

Jak se postupně uvolňují pravidla a končí nouzový stav zjišťujeme, že bude opravdu těžké vrátit se k našemu předchozímu životnímu standardu. Dokonce vidíme i to, že kromě krize koronavirové, se budeme muset poprat i s tou ekonomickou. A zároveň už nyní se pomalu, ale jistě počítá s další vlnou pandemie, na kterou je potřeba se připravit, a která opět zbrzdí naši ekonomiku. Výhodou budiž to, že tentokrát to víme dopředu, a můžeme se tak pokusit na to připravit.