Jak ušetřit na chodu domácnosti

Jak ušetřit na chodu domácnosti

Měsíční výdaje za domácnost patří mezi největší, ať už platíte nájem nebo hypotéku, musíte také pokrýt výdaje za energie, potraviny, pohonné hmoty, hygienu a oblečení. Toto všechno zahrnuje přibližně 80 % z průměrné hrubé mzdy v České republice. Musíte také myslet na finanční rezervu, kterou by měla mít každá domácnost, pokud dojde k výpadku příjmu nebo nastanou vedlejší výdaje, které je nutné okamžitě pokrýt, obzvláště v případě, že máte děti. Ušetřit se dá nejvíce na všem, co denně používáte.

Jak si ušetřit několik stovek měsíčně

Správně topte
Opravdu potřebujete doma chodit jen ve spodním prádle, aby vám bylo příjemně? Doma byste se sice měli cítit příjemně, nikoli však na úkor vašim financím, obzvláště pokud žijete od výplaty k výplatě. Termostat se v domě umisťuje pouze na jediné místo, což je prostor, kde se zdržujete nejvíce, většinou tedy obývací pokoj. Každá místnost se vyznačuje jinou pokojovou teplotou, zatímco v ložnici je přibližná teplota 18 - 20 °C, v ostatních místnostech je vhodná teplota přibližně 20 - 21 °C, v chodbě stačí pouze 18 °C. Tyto teploty se dají snadno redukovat pomocí kolečka na radiátoru. Všechny radiátory v místnosti by měly být volně dostupné, aby teplo mohlo sálat do prostoru, nikoli aby ho zastavil gauč nebo mokré prádlo.  Před každou topnou sezónou je důležité všechny radiátory odvzdušnit a otřít.

Šetřete na potravinách
I jídlo můžete nakupovat v akcích, do obchodu choďte jen se seznamem potravin, které opravdu potřebujete. Nemusíte kupovat drahé džusy, když si můžete vybrat ty, které jsou zrovna v akci, však na výběr je přeci mnoho druhů. Při nakupování si však dejte pozor, protože někteří když jdou nakupovat podle akcí kolikrát koupí mnohem více potravin, které ani nepotřebují. Stejně tak můžete ušetřit za pití, protože každému teče doma voda přímo z kohoutku, který je na dosah a v porovnání se šťávou nebo limonádou mnohem levnější. Na zahradě nebo balkóně si můžete vypěstovat i vlastní rajčata a papriky, můžete také vyrazit na samosběr jahod, které jsou levnější než v obchodech.

Šetřete při vaření
Opravdu jste si mysleli, že při vaření se nedá ušetřit, tak to jste na omylu, je jen potřeba myslet na základní zásady. Než půjdete vařit, připravte si velikostně odpovídající hrnec, nikdy úmyslně nesahejte po největším, kde se vše bude dlouho vařit. Poté si vyberte velikostně stejnou plotýnku, kde nebude po stranách utíkat teplo, nepoužívejte ani tu nejmenší plotýnku. Na všechny hrnce dávejte pokličky, pokud budete péct, tak zbytečně často neotvírejte troubu. Ušetřit také můžete z pohledu krabičkování - nemusíte chodit denně do restaurace, když si můžete uvařit doma a druhý den si vzít stravu do zaměstnání nebo školy.

Domácí spotřebiče
Prohlédněte si spotřebiče, které máte doma - lednička, pračka, myčka, sušička, rychlovarná konvice, mikrovlnka apod., všechny tyto výrobky jsou na elektřinu a musíte za ně tedy platit. Pokud máte doma třeba pračku, která slouží již 10 let, je to chvályhodné, ale vůbec ne úsporné. Investujte raději peníze do nové, která bude úsporná, což dokládá označení na spotřebiči A+++. S ledničkou neodmyslitelně souvisí i "prázdné zírání", které mají všichni z nás, mrazák je zase nutné pravidelně rozmrazovat. Před odchodem z domova všechno vypněte.

Voda
Další důležitý faktor úspory je voda. Jistě vám nikdo nevyčítá, že se chcete osprchovat 2x za den, ale jistě si nedopřávejte každý večer plnou vanu, relaxovat můžete i při sprše nebo si vanu napustit jen párkrát do týdne. Ušetřit můžete také při mytí nádobí, pokud budete vše oplachovat pod tekoucí vodou, spotřeba půjde rychle nahoru, napusťte si tedy dřez a začněte od toho méně špinavého. Hlídejte si doma také kapající kohoutky nebo protékající záchod, kterým může ročně protéct několik desítek litrů vody. Vypínejte také vodu ve chvíli, kdy si jdete čistit zuby.

Světla
Když se podíváte v místnosti nahoru, uvidíte lustr, který se nachází v každé místnosti, v nich jsou různé žárovky, které mají velikou spotřebu. Vyvarovat se tomu můžete užíváním úsporných zářivek, které neberou tolik energie, když mají svítit celý večer.

Elektronika
Pokud používáte notebook, tablet, telefon nebo jiné zařízení, nemusíte je mít stále napájené. Všechno má velikou výdrž baterie, která stačí dobít až ve chvíli, kdy jsou vybité. Nedělá to dobře ani výrobkům, neboť se začnou přehřívat.