Lokalita = faktor, rozhodující o ceně nemovitosti

Největší vliv na stanovení ceny nemovitosti je lokalita, ve které se nemovitost nachází.

Širší okolí

Okolní zástavba, blízkost zeleně a atmosféra místa je důležitým faktorem, který má vliv na cenu nemovitosti. Dostatek obchodů, restaurací, služeb, škola, školka,  nebo klidný park. Každý preferuje něco jiného. Málokdo rád bydlí v hluku a poslouchá neustálé hučení aut nebo vlaků. Cena takového bytu bude určitě nižší, než cena bytu s výhledem do zeleně a klidného parku.

Lokalita prodává

Místo, kde si plánujete najít bydlení, rozhoduje z velké míry o ceně nemovitosti. Cena bytu stejné kvality o podobné výměře se může v jednom městě lišit i o statisíce, právě s ohledem na místo, kde se nachází. Stačí, aby se ve čtvrti zbouraly chátrající budovy, revitalizovala zeleň, a ceny bytů stoupají vzhůru.

Někdy rozhoduje maličkost. Bytový dům, postavený kolmo k hlavní ulici, může mít byty, které budou velmi hlučné, a stačí vyjít o pár desítek metrů ulicí od hlavní třídy a ve stejném domě s klidem otevřete okno do zeleně a klidu.

Ceny ovlivňuje i potenciál lokality. Pokud vlastníte byt v ne úplně atraktivní části města, kde je ale v  plánu zásadní urbanistická přeměna, ceny bytů začnou brzy růst. Jestliže chcete koupit, neváhejte. A jestliže uvažujete o prodeji, stačí si chvíli počkat do chvíle, až budou vidět první změny a kupující uvidí, jak se bude lokalita rozvíjet.

Parkování

Důležitý atribut při výběru lokality k bydlení je možnost parkování. Vlastní parkovací stání, je obrovskou výhodou. Uzamykatelné garáže nebo garážová stání v podzemních garážích, které mají příslušné zabezpečení zvyšují atraktivitu bydlení nejvíce. Vjezd na kartu, bezpečnostní kamerové systémy či hlídací služba zvýší hodnotu takového místa, a tak vlastně hodnotu bytu, k němuž náleží.


Kvalifikovaný makléř nejlépe ví, komu nabídnout nemovitost v dané lokalitě. Realitní kancelář většinou disponuje množstvím poptávek a dokáže kupujícímu doporučit cenu úměrnou lokalitě.


KAM DÁL?