Město vs. vesnice

Žít ve městě nebo na vesnici?

Vesnice nebo město? Rozdíly se stírají čím dál více.
 
Rozhodnutí, které dřív či později zvažuje úplně každý z nás. Kde si koupit svůj vysněný byt či dům? Máte radši ruch města společně se vším, co nabízí, nebo klid vesnice? Možná jste žili v centru města a nyní se chystáte založit rodinu a přemístit do větších prostor někde, kde budou vaši potomci vyrůstat ve větším klidu a bezpečí.

Vždy je potřeba zvážit hodně proměnných, někteří lidé milují město, chtějí velký výběr škol a koníčků pro své děti, bez toho, aniž by je museli neustále někam dovážet. Sami si navíc chtějí i nadále udržet bohatý sociální a společenský život. Jiní by radši změnili prostředí a navrátili se ke svým kořenům. Pěstovali si vlastní ovoce a zeleninu, nechali děti kopat do míče za domem a v klidu si na zahradě grilovali se sousedy. Rozdíly mezi městem a vesnicí se čím dál více smazávají, v některých aspektech však zůstávají stále tyto životní styly velmi odlišné. Jsou lidé, které byste z vesnice do města nedostali ani za milion a naopak.

Život na vesnici
Když se řekne život na vesnici, většinu napadají synonyma jako příroda, klidné prostředí, vlastní zahrádka, dostatek prostoru, žádný stres a bezpečnější prostředí. Čas a dostatek prostoru na své koníčky. Pravdou je, že dnes už není vesnice, jako vesnice, plno vesnic navíc vzniká v dosahu největších měst, jen pár minut na dojezd od městských center. Můžete tak využívat výhod, které nabízí jak město, tak vesnice. Možná vám bude stačit pár akcí, které bude vesnice pořádat, a pokud se rozhodnete zajet čas od času za kulturou, nebude pro vás problém si do města zajet.
Nejspíš vám budou ze začátku scházet staří přátelé, které jste měli ve městě, ale brzy si najdete nové, které budete mít za rohem. Můžete se podílet na tvarování vesnice a zdejšího koloritu, pořád různé akce a se sousedy navázat opravdu blízké vztahy. S tím souvisí i rada do začátku, nezapomeňte si všimnout, jaká je věková i kulturní skladba obyvatel v dané vesnici, případně vašich nejbližších sousedů.
Na rozdíl od města, život na vesnici s sebou nese důležitost plánování. Pokud zapomenete něco koupit, může se stát, že budete muset vydržet bez toho. Nebo sednout do auta a zajet do nejbližšího města. Plánování se bude týkat i dětí, které začnou dříve nebo později dojíždět do školy nebo na kroužky.
Udržovat dům je samozřejmě nákladné, úklid domu, není jako u bytu jen uvnitř, ale týká se všech prostor a samozřejmě zahrady. Náklady na bydlení na vesnici jsou však často nižší, než v hlavních centrech. Někteří mají vlastní studnu, levnější může být topení i elektřina. Velký vklad na začátku se tak postupem času vykompenzuje provozními náklady. Výdaje tak narůstají spíše v podobě dojíždění. Nikde ale nenajdete větší klid a opravdovější vztahy.

Život ve městě
Nekonečná dostupnost všech služeb, větší výběr práce i volnočasových aktivit, které nabízí bohatý kulturní i společenský život, na druhé straně nikdy nekončící hluk, větší hustota obyvatel a znečištění.
Komfort městského života představuje hlavně nulovou nutnost dojíždění. Vše máte v dosahu nanejvýš několika stovek metrů. Můžete si zajít pro oblíbenou zmrzlinu v osm večer, když na ni dostanete chuť nebo do divadla s přáteli, když budete mít náladu. Oblíbené hospůdky, příjemné kavárny, vždy otevřené obchody, profesionální lékaři, člověk má všeho dostatek. Děti se mohou poměrně rychle osamostatnit a lépe zorientovat ve světě. Na druhou stranu je tu velká anonymita. Málokdo zná alespoň polovinu lidí z vlastního paneláku, to na vesnici znáte většinou všechny.
Co se nákladů týká, budete si muset sáhnout hlouběji do kapsy, jelikož budou určitě vyšší, než na vesnici. Důkazem je, že ve velkých městech si lidé častěji pronajímají byty, na rozdíl od vesnice, kde si lidé převážně domy kupují. Ve městě na tento život na druhou stranu lehčeji vyděláte. Celkové utrácení je ve městě mnohem jednodušší, i z toho důvodu, že vždy uvidíte něco, co budete potřebovat, najdete místo, kam si budete chtít zajít, nebo uvidíte něco, co si budete chtít koupit. Pokud porovnáte cenu většího bytu v centru města a domečku na vesnici, může vás vyjít dům levněji a budete v něm mít neporovnatelně více prostoru.

Jak se rozhodnout?
Pokud nevíte, kde chcete žít, napište si jasné požadavky na svou budoucnost. Chcete to mít kousek do práce, chcete klid a málo lidí kolem sebe? Ke každému bodu poté přiřaďte, zda by to šlo ve městě nebo na vesnici. Obě varianty mají své klady a zápory, a výběr jedné z nich bude navždy tvarovat váš životní styl, proto je potřeba opravdu dobře zvážit, jak jednou chcete žít.