Předání nemovitosti kupujícímu před provedením vkladu a rizika s tím spojená

Jaká mohou být rizika předání nemovitosti kupujícímu před provedením vkladu?  

Koupě nemovitosti je neuvěřitelně náročné, a přitom jedno z nejhezčích období, které zažije každý z nás. Jak se říká, jen to, co za to opravdu stojí, si žádá nějakou tu námahu. A i když se můžeme snažit, jak chceme, je s tím spojeno hodně administrativní zátěže, které ne všichni doopravdy rozumíme. Je proto dobré mít někoho, kdo nás tímto nelehkým životním rozhodnutím bezpečně provede.

Peníze až na prvním místě

Například transakce spojené s koupí nemovitosti jsou něčím, co bychom neměli podcenit. Je proto potřeba vědět, jak přesně koupě nějaké reality probíhá a jak postupovat, aby vše mělo lehký průběh.

Krok po kroku

Pokud najdete svůj vysněný byt či dům a rozhodnete se jej koupit, probíhá to tak, že se domluvíte s prodávajícím na prodeji dané nemovitosti. Podepíšete kupní smlouvu, a poté budete muset obstarat návrh na zápis do katastru nemovitostí. Je důležité, abyste byl uveden, jako nový vlastník dané nemovitosti. Nemovitost vám totiž bude oficiálně předána až poté, co budete zapsán jako její vlastník právě v katastru nemovitostí. To však může nějakou dobu trvat.

Co dělat v mezidobí?

Co když vám ale končí podnájem a nemáte kde v mezičase žít? Nebo se potřebujete z pracovních důvodů rychle přestěhovat do nového bydliště? Možná chcete nemovitost zrekonstruovat, než se do ní nastěhujete. Řešení tu samozřejmě je, můžete se do nového bytu či domu nastěhovat dříve. Vše je závislé na domluvě s prodávajícím. Pokud s tím bude souhlasit, můžete se přestěhovat, je ale potřeba znát rizika takového řešení.

Jak to pojistit a jaká jsou rizika?

  1. První možností je zařadit tuto skutečnost do kupní smlouvy. Nejčastější způsob je nájemní smlouva, kde je jasně dané nájemné na tu určitou dobu, než se kupující stane novým majitelem nemovitosti. Nebo lze uzavřít bezplatnou smlouvu o výpůjčce nemovitosti. Kompenzace je pak možná v navýšení kupní ceny bytu či domu. Problém však může nastat, když kupující bude otálet s vystěhováním v případě, že nedojde k prodeji nemovitosti. Tomu předejdete pouze tak, že podepíšete notářský zápis se svolením k přímé vykonavatelnosti.
  2. Pokud začne kupující žít předčasně v novém bytě či domě, má za tuto nemovitost odpovědnost. To znamená, že pokud se v bytě či domě něco poškodí, je zodpovědný za nápravu. Ze strany prodávajícího, se pak může lehce stát, že pokud nedopadne přepis vlastnického práva a prodej by se tak nekonal. Měl by prodávající navrácenou poškozenou nemovitost, a těžko by se mohl po bývalým kupujícím domáhat nápravy. Předejít tomuto problému lze správným pojištěním. Kupující by si tak měl nemovitost od samého začátku pojistit.
  3. Stejný problém nastane v případě, že se kupující nastěhuje do bytu či domu kvůli rekonstrukci. V případě, že totiž nakonec z jakéhokoli důvodu nedojde k prodeji, zůstane prodávajícímu rozestavěný byt či dům, o jehož rekonstrukci vůbec nestál. Ale co víc, kupující se bude domáhat kompenzace nákladů, které do rekonstrukce cizí nemovitosti vložil. To lze řešit jen smluvním ujednáním v kupní smlouvě, kde se jasně stanový práva a povinnosti jednotlivých stran.

Slovo na závěr.

Jak vidíte, je možné předat nemovitost kupujícímu před vkladem jeho vlastnického práva. Je však otázka, zda k tomu bude protistrana svolná. Možný způsob domluvy, je jí vykompenzovat riziko, do kterého tímto rozhodnutím půjde. K předání nemovitosti by však nemělo dojít před tím, než má prodávající alespoň část peněz na svém účtu a zbytek peněz složen na účtu advokáta nebo v úschovně. Pokud nejste úplně zběhlí v těchto věcech, není na škodu se poradit s realitní společností, která dokáže všechna rizika zanalyzovat a správně ošetřit.


Prodej bez provize - jak je to doopravdy?

Pokud vám realitka slibuje prodej bez nároku na provizi, znamená to, že provizi platí kupující. Pokračovat ve čtení...

Proč je lepší prodávat přes jednu realitní kancelář?

Z pozice jak makléře, tak osoby prodávající nemovitost, jde hlavně o to, aby nemovitost byla prodána v brzké době a za očekávanou cenu. Čekat dlouhé měsíce nikomu neprospívá, obzvláště, zda nemovitost určená k prodeji je neobydlená. Číst...