+420 731 618 492

731 618 492 
napište nám

remax_ham-1.svg
Zavolejte nám
icon-search-gray.svg

×

darovat-nebo-de-dit-3.jpg

Prodat nebo pronajmout?

Vlastníte nemovitost a váháte jak s ní naložit? Přinášíme pár tipů, podle čeho se rozhodnout.
 
Prodat nebo pronajmout?
V životě každého z nás přijde chvíle, kdy musíme rozhodovat o novém bydlení,  nebo jak  se vypořádáváme s nemovitostí, která zůstala opuštěná. Jedna z prvních myšlenek v takové chvíli je, jestli se vyplatí nemovitost prodat nebo ji pronajmout a využít jako vedlejší příjem. Část lidí si okamžitě odpoví, že ceny nemovitostí jsou nyní vysoko a proto je dobré toho využít a nemovitost prodat. Jenže tak snadné to není. Jaké faktory je třeba brát v úvahu?

První otázkou je, proč nemovitost řešíme. Asi nejobvyklejší situace je, že se rozrůstá rodina a vy hledáte větší prostor k životu. Úplně jinou situací je, jestliže jste nemovitost zdědili nebo třeba máte investiční byt, který se k pronájmu využívá. První otázka, na kterou je třeba najít odpověď zní: „Jak naložím s penězi, které za nemovitost utržím?“. Odpověď je klíč na to, zda má smysl nemovitost prodat nebo pronajmout.

Hledáme nový životní prostor:

Pokud v nejbližší době budete hledat nový domov, nejdůležitější otázkou je financování.  Banky jsou v poslední době stále obezřetnější a získat hypotéku nemusí být vždy snadné. Dalším faktorem je vysoká cena nemovitostí. Vlastnictví nemovitosti, kterou můžete prodat a minimálně z části díky tomu vyřešit nákup nového bydlení, je veliká výhoda. Máte li větší částku v hotovosti, bude získání nového bydlení výrazně jednodušší.

Nepotřebujeme hotovost:

Jste li v situaci, kdy nepotřebujete hotovost k financování nového bydlení nebo třeba chalupy, je prodej skoro zbytečný. Ceny nemovitostí jsou sice cyklické a mohou krátkodobě zase klesnout, ale v delším časovém horizontu rostou nepřetržitě. Jasným příkladem je pokles cen v době celosvětové finanční krize. Ke korekci tehdy velmi vysokých cen došlo během let 2009 – 2012. Od té doby ale ceny nemovitostí opět rostou. Na předkrizovou úroveň se dostaly velmi rychle a dnes jsou o mnoho výše, než v roce 2008. Právě z těchto důvodů je zbytečné prodávat nemovitost, jestliže nemám jasné využití finančních prostředků, které prodejem získám.

Specifické případy:

Samozřejmě nastávají různé situace, kdy majitel nemovitosti sice nepotřebuje hotovost, ale zároveň nemusí být nejlepší nápad nemovitost držet. Někdy je lepší nemovitost prodat a pořídit zcela jinou za podobnou cenu. Například v případě, kdy je byt v domě zatížen úvěry z revitalizace. Vysoké náklady v podobě odvodů za byt snižuje výnosy z pronájmu a proto se takový byt nevyplatí držet. Také je třeba zvážit, kde se nemovitost nachází, jaká bude její průměrná obsazenost, jaký nájem je možné z nemovitosti získat, zda nepotřebuje rekonstrukci či co dalšího je třeba zařídit, než se byt pronajme. Všechny tyto faktory pak prokáží, zda je ekonomicky smysluplné nemovitost držet.

 

Nevyužité nemovitosti:

Nevyužité nemovitosti tvoří další specifickou skupinu. Překvapivě velká část nemovitostí i ve městech zůstává neobsazená. Takové nemovitosti chátrají už jen tím, že se v nich pravidelně netopí a nevětrá. Jejich cena tedy v čase neroste tak, jak by mohla. I v tomto případě je dobré sejít se s profesionálem, který je schopen rozpoznat možnosti využití takového prostoru. Někdy se nemovitost dá pronajmout na bydlení, jindy zase vhodný prostor například jako sídlo firmy. Je překvapivé, jak často dokáže profesionál přijít na řešení, které majitele nemovitosti vůbec nenapadnou. Přitom je škoda, pokud dům či byt jen chátrá na místo toho, aby svým majitelům vydělával.

 

Uvažujete li o tom, zda je vhodnější prodat nebo pronajmout, stavte se v naší realitní kanceláři v Teplicích, KRUSKÉ ulici čp 30, nebo v Bílině ve WOLKEROVĚ čp. 77 (naproti pivovaru). Naši zkušení makléři s vámi proberou situaci, pomohou vám najít nejvhodnější řešení, případně se postarají o prodej nebo pronájem. Samotná konzultace vás nic nestojí, můžete jen získat!