S kým spolupracovat

Proč je lepší prodávat přes jednu realitní kancelář?

Z pozice jak makléře, tak osoby prodávající nemovitost, jde hlavně o to, aby nemovitost byla prodána v brzké době a za očekávanou cenu. Čekat dlouhé měsíce nikomu neprospívá, obzvláště, zda nemovitost určená k prodeji je neobydlená. Do popředí zájmu realitní kanceláře (dále jen RK) se můžeme dostat právě v případě, že prodej zadáme té jedné určené a námi pečlivě vyprané RK. Taková nabídka pro RK je o to zajímavější a věnuje ji zvýšenou pozornost a zájem.

Exkluzivita

Pokud nemovitost k prodeji probíhá v nabídce přes více kanceláří, je samozřejmé, že se tím ztrácí exkluzivita. Každá kancelář může v inzerci použít jiné informace, ztrácí se přehled, jak nabízená nemovitost v tom určitém inzerátu působí, zda má tu správnou formu. Pokud jako kupující narazíme na stejnou nabídku v různých inzerátech, různě prezentovanou, fotografie nebudou ladit, informace o stavu nebudou ladit s ostatními, tak to v nás vyvolá přinejmenším rozpaky. Dnes se bohužel setkáváme s určitými fintami „makléřů“, které si sami v inzerci sníží cenu nemovitosti, a v případě vyjednávání s potenciálním kupcem se spoléhají na to, že vy jako prodávající ustoupíte a kývnete na sníženou cenu. Tím makléř dosáhne svého a váš zájem přestává být jeho zájmem. Vy však budete trvat na svém a potencionální kupující se od takového jednání distancuje, nebo bude nakonec souhlasit. Takové jednání prodávající ale nepotřebuje. Nutno dodat, že prodávající neplatí žádné poplatky, pokud se nemovitost neprodá.

Správná volba

Vždy jde hlavně o ten správný výběr realitní kanceláře a svého realitního makléře. To je základ úspěšné spolupráce. Jak vybrat? No, každý na to jdeme jinak. Je třeba se nechat vést trochu intuicí a pocity při osobním setkání s makléřem. Nemusíme se rozhodně bát třeba i začínajících makléřů. Všichni z osobní zkušenosti víme, že když se pustíme do něčeho nového a chceme být úspěšní, tak do toho dáme veškerou energii, chceme se ukázat, chceme vykázat dobrý výsledek a motivací je samozřejmě i výdělek. Máme nastartovaný motor k výkonu. U tzv. makléřů mazáků se některé věci stávají už rutinou a jdou si vyšlapanou cestičkou. U nadnárodních společností dostávají začátečníci dobrou školu a přebírají zkušenosti od profesionálů.

Dále se samozřejmě můžeme spoléhat i na doporučení známých, ovšem ne vždy je to ta dobrá cesta.