Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Zrušení daně z nabytí nemovitosti 2020  

Už od počátku koronavirové epidemie bylo jasné, že její následky budou v mnoha ohledech devastující. Pro značnou část českých rodin se změnil život od základu. Proto většina z nás očekávala, že až opadne největší vlna, začne vláda ve větší míře uvažovat nad tím, jak těmto rodinám ekonomicky pomoci. Kromě nejrůznějších úlev bylo jedním z takových nápadu zrušení daně z nabytí nemovitosti. Od kdy však změny nastanou? Co se k nim váže? Nebo pro koho jsou výhodné?

I přes to, že o zrušení daně z nabytí nemovitosti se uvažovalo už delší dobu a již několikrát byla tato myšlenka zmiňována ministryní financí Alenou Schillerovou. Rozhodující se stalo prozatím datum 30.4.2020, kdy se vláda oficiálně shodla na jejím zrušení. Důvodem je samozřejmě i napomoci nastartovat realitní trh. Opak se však stal pravdou, jelikož mnoho z lidí, kteří byli rozhodnuti koupit nemovitost, čekají, co bude. Nyní je jen otázkou, zda vše posvětí i Poslanecká sněmovna a balíček daňových opatření bude moci opravdu pomoci.

Od kdy bude platit zrušení daně z nabytí nemovitosti?

Daň z nabytí nemovitosti činí 4% z kupní ceny nemovitosti. Což se může vyšplhat v konečném součtu na statisícové částky, které platí kupující. Od kdy by zrušení daně bylo platné je však prozatím otázkou. Vše musí projít nejdříve legislativou. Pokud se to však podaří, bude platná i zpětně, a to od prosince 2019, proto není potřeba vyčkávat. Pokud jste ji už zaplatili, budete si moci podle ministryně zažádat o její navrácení.

Jak je to z daní z prodeje?

Daň z prodeje nemovitosti se zase naopak týká prodávajících, kteří ji museli platit, pokud nesplnili osvobozující podmínky. Nově se však jedna z nich mění, a sice časový test, který se od 1.1.2021 prodlužuje z 5 na 10 let. I nadále platí, že ji nemusíte platit, pokud jste v nemovitosti trvale žili alespoň 2 roky. Týká se to přitom nemovitostí nabytých až po 1.1.2021. Argumentem je snaha zamezit spekulantům, kteří nakupují domy a za draho prodávají.

Nejdříve ušetříme, pak ale o peníze zase přijdeme

O čem se už tolik nemluví je, že sice na začátku ušetříme díky zrušení daně z nabytí nemovitosti, bohužel však ruku v ruce s tím později o peníze zase přijdeme. A to kvůli navrhovanému zrušení možnosti odpočtů úroků z hypotečních úvěrů na bydlení ze základu daně. To znamená, že si nebudeme moci jako doteď jednou za rok odečíst z daní zaplacené úroky z hypotéky a úvěrů od stavebních spořitelen. Možné to bude jen u těch, které budou uzavřené do konce roku 2021, pak už nikoli. Což může opět činit pro kupujícího ztrátu statisíců korun, a to může opět trochu ohrozit trh s nemovitostmi.

Kdo na tom proděla nejvíce?

Představme si mladou rodinu, kupující novostavbu, která byla od zrušení daně z nabytí nemovitosti osvobozena už dávno, takže zde k žádné úspoře nedojde. A nyní nebudou moci uplatnit ani daňové odpočty při financování bydlení z hypotéky, pokud ji uzavřou po roce 2021. A těch, co financují své nemovitosti za pomocí hypoték, je samozřejmě drtivá většina. Pořízení nemovitosti se tak dosti prodraží, jelikož se jim během splácení hypotéky nebudou postupně vracet peníze. Proto nejlepší variantou je koupě domu do konce roku 2021, abyste byli osvobozeni od placení daně z nabytí nemovitosti a zároveň mohli uplatňovat odpočty úroků.

Závěrem?

Pro většinu lidí je lepší mít ušetřené peníze hned, než vlivem odpočtů dosáhnout na úsporu třeba za 20 let, čili vítají návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti, o což se mimochodem snažili v posledních několika letech hned několikrát. Musíme to brát tak, že je to tedy snaha vlády přijít s pomocnou rukou, ale samozřejmě i snahou částečně narovnat případné rozpočtové ztráty. Přesto asi lepší něco, nežli nic.